Udruga Grobnički dondolaši osnovana je 2000. godine radi revitaliziranja nekadašnjeg običaja dondolanja tj. zvonjenja.
Cilj joj je očuvanje tradicijskih mesopusnih običaja, ali i čakavskog govora na području Grobnišćine, koji naročito pokušavamo prenijeti na mlađe generacije.
Legenda kaže da su tijekom bitke s mongolskom vojskom na Grobničkom Polju (1242. godine), u prijelomnim trenutcima jednog od tih krvavih obračuna, vojsci hrvatskih vitezova u pomoć priskočili hrabri seljaci. Noseći na glavama strašne maske, a na leđima velika zvona, utjerali su strah u kosti mrskim osvajačima i tako pridonijeli velikoj i važnoj pobjedi.
Također, iz ovih starih zapisa nedvojbeno je da su vlasnici kaštela Grada Grobnika i pripadajućih mu posjeda, kroz vjekove unajmljivali, plaćali i opremali pastire iz grobničkog puka (dondolaše) za čuvanje svojih stada od raznih grabežljivaca i barbara,prilikom ispaše u gorskim krajevima.
U svom mimohodu dondolaši idu u paru, jer i u životu moraš imati prijatelja na kojeg se možeš osloniti. Prilikom svakog zaustavljanja dondolaši formiraju krug i to krećući se u smjeru obrnutom od kazaljke na satu, simbolizirajući povratak u neka davna vremena, povratak svojim korijenima. Krug ili kolo koje formiraju prirodna je obrambena formacija na otvorenom prostoru. U sredini kola vijori se barjak ili zastava koja simbolizira izvorne vrijednosti hrvatskog naroda: obitelj, dom i domovinu. Ujednačenim dondolanjem (zvonjenjem) u kolu iskazuju težnju ka skladnom i sigurnom životu, a podignutim rukama pokazuju odlučnost da brane povjerene im vrijednosti.
Mesopusna/karnevalska događanja svečano započinjemo 6. siječnja, na blagdan Sveta tri kralja, kad najdondolaš prethodne godine udarcem u veliko zvono simbolično označava početak maškaranih događanja u Općini Čavle, a zatvaramo ih na Mesopust ili Pusni utorak (dan prije Pepelnice) .
Grobnički dondolaši su na svojim brojnim gostovanjima širom Europe uspješno predstavljali Grobnišćinu te također u organizaciji manifestacije „Grobnišćina zvoni” ugostili brojne Europske grupe tradicijskih maski.
Udruga kontinuirano raste od svog osnutka te već sad ima više od stotinu članova. Posebno se ističemo i humanitarnim i radnim akcijama koje pomažu lokalnom stanovništvu, a stalni priliv mlađih generacija jamstvo je da se „užanca dondolanja neće zatrt”.